poniedziałek, 1 lutego 2010

Zaproszenie na promocje książek

Miło nam poinformować, że w lutym 2010 r. odbędą się promocje książek, których współredaktorem jest ks. Jarosław Wąsowicz SDB. Wszystkich którzy chcieliby uczestniczyć w tych wydarzeniach zapraszamy do Piły.



„Nie można uśmiercić nadziei. Reminiscencje śmierci księdza Jerzego Popiełuszki w Wielkopolsce 1984 – 1989”

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile oraz Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży w Pile zapraszają na promocję książki „Nie można uśmiercić nadziei. Reminiscencje śmierci księdza Jerzego Popiełuszki w Wielkopolsce 1984 – 1989” pod red. Waldemara Handkego i ks. Jarosława Wąsowicza SDB.

Książka stanowi wspólne przedsięwzięcie wydawnicze Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży w Pile oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Wydana została w 2009 roku - w 25 rocznicę śmierci kapłana „Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszki. Zawiera opracowania naukowe i materiały źródłowe, dotąd niepublikowane, dotyczące reakcji społeczeństwa, Kościoła i aparatu partyjnego w Wielkopolsce na wydarzenia związane z uprowadzeniem i śmiercią ks. Jerzego Popiełuszki oraz ich oddźwięk w kolejnych latach, aż do przełomowego roku 1989, kiedy w Polsce rozpoczęły się przemiany ustrojowe. Całość została opatrzona aneksem, w którym zaprezentowano reprodukcje fotografii, dokumentów i wydawnictw „drugiego obiegu”, które nawiązują do tematyki niniejszej publikacji.

Dotychczas promocje książki odbyły się w Poznaniu, Kaliszu i Koninie.

Zapraszamy zatem 11 lutego (czwartek), godz. 18.00 do czytelni Biblioteki Głównej, ul. Buczka 14 w Pile. Spotkanie autorskie zostanie wzbogacone występem młodzieży salezjańskiej z diakonii muzycznej parafii św. Rodziny. Informacje o promocji można także znaleźć na stronie: http://www.pila.pl/content.php?sid=&tr=cl&cms_id=443&p=&lang=pl



"Testament Ostatni. Ks. Stanisław Olędzki (1941 -1991)" pod red. S. Dąbka, T. Kamińskiego, J. Wąsowicza SDB, Piła 2009, ss. 127.


W grudniu 2009 r. ukazała się książka prezentująca niepublikowany dotąd dorobek literacki salezjanina ks. Stanisława Olędzkiego. Zmarły w 1991 r. kapłan był wieloletnim charyzmatycznym wychowawcą młodzieży, którego w Pile wspomina się po dziś dzień. Zapadł w pamięci wielu, jako człowiek nietuzinkowy. Dla swoich uczniów był często pierwszym przewodnikiem po kartach literatury pięknej. Uwrażliwiał na sztukę. Zachęcał młodzież do pisania własnych utworów. Do obcowania na co dzień ze słowem pisanym, teatrem, filmem. Za życia wydał zaledwie jeden tomik swojej poezji zatytułowany „Testament przedostatni” (Piła 1990).

Promocja książki przygotowanej staraniem Stanisława Dąbka i Tomasza Kamińskiego, którzy przez lata są wiernymi przyjaciółmi i promotorami twórczości ks. Olędzkiego oraz ks. Jarosława Wąsowicza, kierownika Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej odbędzie się w Pilskim Domu Kultury 12 lutego 2010 r. (piątek) w sali kameralnej.

Podczas okolicznościowego programu wystąpią: ERNEST BRYL – ze słowem o poezji księdza; ks. JAROSŁAW WĄSOWICZ – przypomni postać księdza Stanisława – salezjanina i poety; MAŁGORZATA CHWIŁKOWSKA i STANISŁAW DĄBEK – recytować będą wiersze księdza.

Zapraszamy. Informacje o promocji są także zamieszczone na stronie: http://pdk.drl.pl/


8 komentarzy:

  1. A kiedy Ksiądz będzie miał promocję w Krakowie.
    Piła strasznie daleko.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie że mieszkańcy Piły bedą mieli okazję poznać te dwa ciekawe wydawnictwa/Dobra robota Jarku

    OdpowiedzUsuń
  3. relacja z promocji ksiązki o ks. Popiełuszce

    http://www.dzienniknowy.pl/aktualnosci/pokaz/13407.dhtml

    OdpowiedzUsuń
  4. Na piątkowej promocji byłam wzruszona. Tak wielu pilan pamiętało o ks. Stanisławie. W moim sercu pozostanie na zawsze.

    Uczennica

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten wiersz napisał do nas z Kobylnicy, kiedy przyszło mu opuścić Piłę:

    "List do moich uczniów"

    To nie moja wina
    że mnie szukacie wieczorami
    o dziewiętnastej trzydzieści
    płaczem gitary
    i latarką serca

    Trzeba nam było kiedyś wyjść z tornistra
    i wejść pod szeroki namiot Abrahama
    drogą krwi i chwały kalekiej
    gdzie czerwony mak rośnie
    i gdzie żołnierz
    już nigdy dziewczynie nie skłamie

    Trzeba nam było kiedyś wyjść z namiotu
    i przy księżycu
    na ulicach tego miasta
    przez dwanaście lat zbierać wiersze
    recepty na długie życie

    Tutaj
    gdzie teraz jestem
    Jaś i Małgosia
    poszukiwani od lat przez policję
    nie chcą wrócić do domu
    gdzie rada pedagogów
    święta

    drzewa mają duszę rozdartą jak sosna
    i morze słone jak łza

    idźcie do szkoły

    Dziewczęta i chłopcy
    wyciągam z cygańskiego worka
    ostatni dziennik
    którego nie zdążyłem oddać

    zapiszcie
    moją obecność

    Ustka, 3 września 1990

    OdpowiedzUsuń
  6. No, to czekam na obiecaną książkę :)))) Twórz, bracie, dalej - choć historię chyba nie tworzy się, co opisuje... Więc - dobrego opisywania! z Bogiem!
    t.j.ch.

    OdpowiedzUsuń