niedziela, 29 lipca 2012

Patriotyzm dnia dzisiejszego

W ostatnich tygodniach na rynku wydawniczym, nakładem gdańskiego wydawnictwa „Finna”, pojawiła się nowa pozycja prof. Wojciecha Polaka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zatytułowana „Patriotyzm dnia dzisiejszego”. Otwiera ona nową serię wydawniczą, która ukazywać się będzie w ramach Biblioteki Klubu „Szewska Pasja” z Torunia, który od kilku już lat gromadzi lokalne, konserwatywne i patriotyczne środowiska wokół dyskusji nad aktualnymi wyzwaniami, goszcząc w swoich progach elitę polskiej prawicy. Autor, znany czytelnikom z ważnych książek poświęconych historii nowożytnej i współczesnej (zwłaszcza dziejom opozycji politycznej po 1976 r.), tym razem zaproponował publikację, która w popularny sposób pochyla się nad jednym z najważniejszych zagadnień wywołujących dziś spór między zasadniczymi podmiotami polskiej sceny politycznej. Patriotyzm bowiem, z jednej strony jest rzeczywistością systematycznie skazywaną na margines głównego nurtu przekazów medialnych, programów wychowawczych, wyśmiewaną przez tzw. „nowoczesną” elitę, nazywaną przewrotnie szowinizmem i nacjonalizmem, z drugiej jednak wartość ta rośnie w siłę, zdobywając coraz więcej zwolenników i gorących propagatorów, począwszy od różnych środowisk młodzieżowych, po najstarsze pokolenia z wytrwałością pielęgnujące miłość do Ojczyzny w swoich sercach i codziennych wyborach.



Prezentowana pozycja stanowi uporządkowane w kilka rozdziałów przemyślenia prof. Polaka oparte na wydarzeniach z ostatnich lat, w których często sam bezpośrednio uczestniczył. Obok bowiem pracy naukowej, autor jest już od lat studenckich zaangażowany w działalność społeczną i polityczną. Dawniej jako działacz NZS – u, dzisiaj jako członek Prawa i Sprawiedliwości, od lat animujący różnego rodzaju prawicowe inicjatywy w regionie, pozostaje jednym z najbardziej aktywnych i wytrwałych uczestników antykomunistycznej krucjaty oraz obrońców polskiej racji stanu. Nieprzypadkowo w ostatnich wyborach parlamentarnych był kandydatem na senatora RP, zdobywając w nierównej walce bardzo dobry wynik. Znany jest także, jako człowiek konsekwentnie wierny wyznawanym wartościom, które zakorzenione są w tradycji Kościoła katolickiego. Postawy i życiowe wybory profesora jeszcze bardziej uwiarygadniają jego osobę, jako właściwą do zabrania głosu i zaprezentowania swoich poglądów na tak ważny temat, jakim jest diagnoza współczesnej miłości Polaków do Ojczyzny.

Autor stara się odpowiedzieć na pytanie, jakiego patriotyzmu potrzebuje dzisiaj Polska? Jako historyk podkreśla, iż patriotyzm w różnych okresach naszych dziejów wymagał od obywateli Rzeczypospolitej odmiennych wyzwań. W całej rozciągłości naszych dziejów posiadał jednak kilka niezmiennych i powtarzających się cech, do których zaliczyć należy przywiązanie do rodzimej tradycji i historii i poświęcenie się dla wspólnego dobra. A jakie wyzwania determinują patriotyzm dnia dzisiejszego? Zdaniem Wojciecha Polaka, m.in. zaangażowanie na rzecz naszej suwerenności; brak zgody na totalitaryzację systemu władzy i na nasycenie życia publicznego kłamstwem; walka z niszczeniem polskich tradycji; obrona narodowej historii rugowanej z programów nauczania i zakłamywanej w mediach; obrona wiary, która jest dzisiaj marginalizowana i atakowana z lewicowych oraz liberalnych pozycji, wreszcie sprzeciw wobec mentalnego, politycznego i gospodarczego uzależniania Polski od sąsiadów. Ważne jest i to, że autor zmierzył się w swoich rozważaniach z nie łatwym problemem uwrażliwienia na patriotyzm młodego pokolenia. Tak wielu dzisiaj ucieka przed tym, aby przede wszystkim świadectwem swojego życia dać przykład miłości do ojczyzny dzieciom i młodzieży. Pokazać, że polskość, dom, rodzina i wartości, którym obywatele Rzeczypospolitej byli wierni przez wieki, są nadal niezwykle atrakcyjne i stanowią skuteczną odtrutkę na choroby cywilizacji współczesnego świata. Wojciech Polak promuje w swojej książce, patriotyzm odważny i skuteczny, idący w sukurs powszechnie panującej poprawności politycznej, stawiający czoła zewnętrznym i wewnętrznym zagrożeniem naszej państwowości. Wśród zagrożeń zewnętrznych omawia niebezpieczne tendencje charakterystyczne dla współczesnej polityki Niemiec, Rosji i Unii Europejskiej, natomiast wśród procesów wewnętrznych najwięcej miejsca poświęca totalitaryzmowi władzy, problemowi wykluczenia i wycofywania się państwa, określonego przez autora mianem „zwijania się”, z odpowiedzialności za funkcjonowanie wielu instytucji priorytetowych dla funkcjonowania społeczeństwa (wojsko, policja, służba zdrowia, szkolnictwo, system emerytalny itd.).

Profesor Polak podkreśla również, że dzisiaj jawi się wielka potrzeba jednoczenia się wszystkich środowisk patriotycznych i podejmowanie przez nie wspólnych działań. W tym procesie należy przechodzić do porządku dziennego nad drobnymi różnicami i skupiać się na rzeczach fundamentalnych, których obrona, ale przede wszystkim także ich społeczna promocja wymagają przemyślanej i długoterminowej strategii działania. Zbyt wiele wartości zostało już niestety w świadomości społecznej skutecznie wyeliminowanych. Jako jedne z narzędzi takich działań, autor wymienia niezależne media. Odwołuje się także do tradycji drugiego obiegu, samokształcenia, które w latach 80 – tych stanowiły podstawową przestrzeń organizowania się społeczeństwa, wypracowywania programów działania, które w efekcie pozwoliły wyjść zwycięsko w konfrontacji z ówczesnym systemem totalitarnym. Miejmy nadzieję, że tym razem będzie podobnie.

Reasumując „Patriotyzm dnia dzisiejszego” jest książką ważną i odważną. Ważną bo podejmuje niezwykle aktualną tematykę, odważną bo analizuje ją odwołując się do konkretnych wydarzeń z życia społecznego i politycznego współczesnej Polski, obnażając i nazywając po imieniu zwłaszcza te działania obecnej ekipy rządzącej, które manipulują społeczeństwem, szkodzą Polsce i w konsekwencji przyczyniają się do stopniowej utraty suwerenności naszego państwa. Prezentowana publikacja stanowi też swoiste zaproszenie do wspólnej refleksji nad współczesną Polską i Polakami. Mam nadzieję, że znajdzie wielu czytelników, ponieważ w sposób dostępny dla wszystkich pochyla się nad sprawami ważnymi, które w dla większości z nas stanowią codzienną troskę i przedmiot naszego zaangażowania. Zachęcam zatem do jej propagowania, zwłaszcza wśród młodzieży. Dodać należy, że prof. Wojciech Polak dedykował swoje rozważania polskim kibicom i internautom, którzy pozostając wolnymi w myśleniu wielokrotnie w ostatnich latach udowodnili swoją miłość do Ojczyzny i zatroskanie o jej losy. To osobiście mnie zobowiązuje i już dzisiaj zapraszam autora z promocją książki na kolejną Patriotyczną Pielgrzymkę Kibiców na Jasną Górę.

ks. Jarosław Wąsowicz SDB
 ("Gazeta Polska", nr 30, 25 lipca 2012 r.)

1 komentarz:

  1. Zakochanych w Polsce nie trzeba przekonywać do patriotyzmu i wyjaśniać co się obecnie dzieje w Polsce. Ci, którzy na słowo patriota uśmiechają się pod nosem i tak po tę książkę nie sięgną.
    Ale jest ogromna rzesza Polaków, którzy uważają, że są patriotami, tak jak uważają, że są katolikami, ale nie potrafią jeszcze odnaleźć się w świecie potwornej manipulacji. Myślę, że Ci powinni w pierwszej kolejności przeczytać tę książkę. Powinni również z uwagą posłuchać argumentów pani prof. Małgorzaty Żaryn miażdżącej podręcznik do historii najnowszej "Ku współczesności" dopuszczony do użytku przez MEN.

    http://www.youtube.com/watch?v=Z-OLSzXsNvU&feature=related

    Wypowiedź pani profesor dla mnie jest świetną oceną kierunku działań naszego rządu.

    OdpowiedzUsuń