sobota, 26 listopada 2011

Lwów Semper Fidelis!

„Leopolis Semper Fidelis” niegdyś taki właśnie napis widniał na cmentarzu Orląt we Lwowie. We wtorek 22 listopada minęła 93 rocznica bohaterskiej obrony tego miasta w 1918 r. Młodzi ochotnicy rekrutujący się ze środowisk uczniowskich, studenckich, robotniczych oraz urzędniczych w listopadzie 1918 r. stanęli wówczas do walki o polski Lwów z oddziałami wojsk ukraińskich. Wielu z nich w nierównej walce oddało swoje życie za ojczyznę. Józef Piłsudski uhonorował Orlęta Lwowskie w osobie czternastoletniego Antoniego Petrykiewicza, który zginął 16 stycznia 1919 r., pośmiertnie nadając mu Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari (pozostaje on do dzisiaj najmłodszym kawalerem tego orderu).


W tych dniach kibice pamiętali o polskich bohaterach. W Warszawie z okazji rocznicy rozpoczęcia obrony Lwowa odbył się Apel Poległych i uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uroczystości zorganizowane były przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich. Uczestniczyła w nich zorganizowana grupa kibiców Legii Warszawa. Niestety uroczystości wiążą się z przykrym usunięciem przez „nieznanych sprawców” zniczy spod grobu na trawnik. W Gdańsku, we wtorek o godz. 17.00, kilkudziesięciu kibiców Lechii pojawiło się pod przywiezionym ze Lwowa pomnikiem Jana III Sobieskiego. Za komuny odbywały się tam niepodległościowe manifestacje. Tym razem „biało – zieloni” rozwinęli transparent z hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna” i odśpiewali hymn państwowy. Anna Kołakowska przybliżyła zebranym historię Orląt Lwowskich, zaś kibice zakończyli uroczystość skandowaniem hasła „Cześć i chwała bohaterom!”.

Warto także pamiętać, że ze Lwowa wywodzą się pierwsze polskie kluby piłkarskie. W tym gronie najstarszy jest Lwowski Klub Sportowy Lechia, założony w sierpniu 1903 roku przez uczniów III i IV Gimnazjum. Zaledwie kilka dni później uczniowie z I Szkoły Realnej stworzyli Lwowski Klub Piłki Nożnej Sława, który wkrótce zmienił nazwę na Czarni Lwów. Jednak najsłynniejszym klubem piłkarskim ze Lwowa była Pogoń, założony wiosną 1904 r. przez uczniów IV Gimnazjum. Wszystkie polskie kluby na Kresach przestały istnieć wraz z sowiecką okupacją w 1939 r. W 2009 roku, dzięki staraniom młodych Polaków mieszkających i studiujących we Lwowie, wsparciu Konsulatu RP we Lwowie i Fundacji „Semper Fidelis”, reaktywowana została działalność Lwowskiego Klubu Sportowego Pogoń. Kibice w Polsce, jak mogą, wspierają tę inicjatywę. W tym gronie zauważyć należy zwłaszcza wieloletnie akcje na rzecz lwowskiej „Pogoni” kibiców Legii Warszawa.

To nasza historia. Nic jej nie zmieni. Nawet piłkarska centrala, która nakazała w zeszłym roku zdjąć transparent „Lwów kolebka polskiej piłki nożnej” wywieszony przez kibiców podczas meczy Polska – Ukraina. Flaga była w barwach narodowych, z godłem narodowym i polskim herbem Lwowa, herbami przedwojennych polskich klubów - Pogoni, Czarnych i Lechii. Na przekór wszystkim zakłamywaczom historii, zapewniamy bohaterów polskich Kresów: my o Was nie zapomnimy! Poloniae Semper Fidelis!

ks. Jarosław Wąsowicz SDB
("Gazeta Polska Codziennie", 26-27 listopada 2011) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz