niedziela, 3 marca 2013

Pilskie Dni Żołnierzy Wyklętych. 27 lutego– 2 marca 2013

Już po raz trzeci obchodziliśmy w całym kraju narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych, które decyzją sejmu RP wyznaczono na 1 marca. Z tej okazji w całym kraju odbyło się dziesiątki wykładów, prelekcji filmowych, manifestacji, powstały okolicznościowe wydawnictwa. Organizowano także msze św. w intencji Ojczyzny i Apele Poległych, na których przywoływano postaci bohaterów antykomunistycznego podziemia po 1945 r. 

Z roku na rok inicjatyw upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych przybywa. Radio Maryja i niezależne media na bieżąco informowały o programach uroczystości w dziesiątkach miejscowości w całym kraju. Cieszy fakt, że nie raz zupełnie małe środowiska zdobyły się na wysiłek ich zorganizowania. Z inicjatywy Salezjańskiego Stowarzyszenia Młodzieży, Pilskiego Klubu Gazety Polskiej, NSZZ „Solidarność”, Szkolnych Kół Przyjaciół Armii Krajowej z naszego liceum i gimnazjum oraz pilskiego środowiska kibiców Lecha Poznań w dniach 27 lutego – 2 marca Żołnierzy Wyklętych upamiętniono także w Pile. Program uroczystości był niezwykle bogaty. W czwartek 27 lutego o godz. 19.00 w Sali św. Jana Bosko w dawnym domu katechetycznym Parafii św. Rodziny odbyła się prelekcja filmu „Dramat wołyński (1939-1945). Kryptonim Pożoga”. W piątek obchody w całości odbyły się w salezjańskich szkołach przy ul. Dembowskiego: młodzież pod kierownictwem pani Doroty Fechner przygotowała akademię ku czci Wyklętych; patriotyczne utwory zaprezentował zespół utworzony z uczniów liceum; odbył się wykład ks. dra Jarosława Wąsowicza SDB – „Młodzież w antykomunistycznej konspiracji niepodległościowej po 1945 r.” oraz prezentacja filmu „Żołnierze Wyklęci Losy Niepokornych”. Dodać należy, że w uroczystościach tych wzięli udział pilscy kombatanci oraz goście m.in. najmłodszy żołnierz Armii Krajowej z Wileńszczyzny Jerzy Widejko, który w wieku zaledwie jedenastu lat w 1944 r. trafił jako sierota do 3. Brygady Wileńskiej AK „Szczerbca”, a następnie do oddziału Czesława „Komara” Stankiewicza.



Centralne uroczystości zostały zaplanowane na sobotę 2 marca. Centralnym ich punktem była msza św. odprawiana w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Jarosław Wąsowicz. Przed msza o godz. 16.00 w salce parafialnej odbył się wykład dr Rafała Sierchuły z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej na temat: „Od Stronnictwa Wielkiej Polski do Armii Polskiej (1934-1949). Przyczynek do historii Ruchu Narodowego w Wielkopolsce”. Całość obchodów zakończył koncert Andrzeja Kołakowskiego z Gdańska, znanego w Polsce barda Żołnierzy Wyklętych, który w niezwykle wzruszający sposób opowiada ich historię pieśnią. Niezwykle cenne wydają się także dygresji autora do czasów nam współczesnych. Po koncercie miejscowi kibice Lecha Poznań oraz Polonii Piła na placu przy kościele św. Rodziny rozwinęli transparent z hasłem „Żołnierze Wyklęci Cześć Waszej Pamięci”, odpalili race, odśpiewali Hymn Państwowy oraz skandowali hasła, m.in. „Cześć i chwała bohaterom!”. Kibice z okazji pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych wydali także okolicznościowe wlepki z hasłami patriotycznymi, które rozdawali młodzieży w szkole salezjańskiej oraz uczestnikom koncertu. 

Podsumowując przywołane powyżej uroczystości cieszy fakt, że udało się Pile zmobilizować kilka środowisk, które poprzez wspólne działania potrafiły zorganizować bogaty i różnorodny program uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podkreślić należy duży w nich udział młodzieży, co jest dobrą prognozą na przyszłość. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie uda się znowu wspólnie zorganizować nowe projekty promujące patriotyzm i polską historię. 

ks. Jarosław Wąsowicz SDB











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz