sobota, 18 października 2014

Nasz patronW tych dniach obchodzimy smutną rocznice porwania i morderstwa dokonanego przez funkcjonariuszy SB na legendarnym już wówczas kapelanie „Solidarności ks. Jerzym Popiełuszko. Dzisiaj czcimy go jako męczennika Kościoła. Jest w niebie orędownikiem tych wszystkich, którzy walczyli o prawdę i wolą Ojczyznę. Zbrodnia, za którą stał ówczesny aparat państwowy, wywołała skutek odwroty od zamierzonego przez jej wykonawców. Chcieli wyeliminować kapłana obrońcę ludzi uciskanych i represjonowanych, który gromadził tysiące ludzi na modlitwie i Eucharystiach odprawianych w intencjach Ojczyzny na warszawskim Żoliborzu. Po jego śmierci tych ludzi w świątyni św. Stanisława Kostki przybywało. W samym pogrzebie uczestniczyli mieszkańcy wielu miast z całego kraju, mogło być ich nawet około miliona, jak podają źródła podziemnej prasy. Na pewno miliony pielgrzymowały przez lata do grobu ks. Jerzego, który nadal uczył jak „zło dobrem zwyciężać”. I wciąż to czyni.Ksiądz Jerzy wpisał się w tamtym czasie także w historię kibiców gdańskiej Lechii, którzy w zorganizowanej grupie, z szalikami i klubowymi transparentami pielgrzymowali do grobu męczennika wiosną 1985 r. przy okazji meczu z Legią Warszawa. Zdjęcia z tego wydarzenia często są dzisiaj eksponowane w wielu publikacjach czy wystawach. Po latach także w zorganizowanej grupie wraz z kibicami Śląska Wrocław braliśmy udział w uroczystościach beatyfikacyjnych ks. Jerzego w Warszawie. Znów jak przed laty staliśmy w naszych barwach z transparentami „Bóg, Honor Ojczyzna” i „ ks. Jerzy KGB 1984- Smoleńsk FSB 2010”. Dzisiaj nasza obecność na tych uroczystościach jest udokumentowana przy wyjściu z muzeum bł. Ks. Popiełuszki przy kościele św. Stanisława. Bohaterskiego kapłana wspominamy co roku na naszej Ogólnopolskiej Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców na Jasną Górę. Chcemy by wciąż stawał się dla nas natchnieniem, drogowskazem i nauczycielem wiary i miłości do Ojczyzny.

W tych dniach w całym kraju odbędą się uroczystości upamiętniające męczennika naszych czasów. Serdecznie zapraszam do wzięcia w nich udziału. Osobiście będę brał udział w obchodach 30. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w parafii św. Brygidy w Gdańsku, gdzie zostanie otwarta okolicznościowa wystawa. O godz. 16. 30 złożymy kwiaty pod pomnikiem, natomiast o godz. 17.00 wygłoszę wykład „Gdańskie ślady ks. Jerzego”. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. w intencji ojczyzny o godz. 18.30.

Natomiast następnego dnia zapraszam mieszkańców Piły i okolic na uroczyste przyjęcie relikwii bł. ks. Jerzego w parafii św. Rodziny na Eucharystii o godz. 17.00. Wezmą w niej udział działacze NSZZ „Solidarność” z naszego regionu, poczty sztandarowe Komisji Zakładowych oraz Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych. Będę w tym dniu głosił Słowo Boże na wszystkich Mszach Świętych w naszej parafii.

W tych dniach łączmy się wszyscy na modlitwie w intencji naszej ukochanej Ojczyzny.

ks. Jarosław Wąsowicz SDB
(Gazeta Polska Codziennie, 18 - 19 października 2014 r.)
 

1 komentarz:

  1. Relacja i obszerne fragmenty kazania ks. Wąsowicza ze mszy, podczas której wprowadzone zostały relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki (czytamy o tym w ost. akapicie^) znajdziecie tutaj: http://swietarodzina.pila.pl/2014/10/nie-udalo-im-sie-zniszczyc-ks-popieluszki-ponieslismy-jego-testament/

    OdpowiedzUsuń