czwartek, 6 czerwca 2013

Kraków: O biało - zielonej Solidarności przy R22.
Sezon za nami, warto więc skupić się na mniej sportowych tematach. Wiślaccy Patrioci zapraszają na kolejny z wykładów poświęconych historii - tym razem będzie to wykład wyjątkowy... 

Już w czwartek 13 czerwca ugościmy przy R22 kibiców gdańskiej Lechii - ks. dra Jarosława Wąsowicza SDB i Andrzeja Duffeka, którzy przybliżą nam historię ruchu antykomunistycznego w szeregach Lechistów i jego powiązań z "Solidarnością". 

Ks. Jarek jest znaną postacią w środowisku kibiców Lechii, historykiem i publicystą, autorem książki Biało - zielona "Solidarność", działaczem Federacji Młodzieży Walczącej (w czasach PRL-u była to jedna z najprężniej działających antykomunistycznych organizacji konspiracyjnych) i organizatorem corocznych pielgrzymek kibicowskich na Jasną Górę. Ci, którzy oglądali już Bunt Stadionów (do którego kupna serdecznie zapraszamy!) na pewno kojarzą postać ks. Jarka. 

Andrzej Duffek, również znana postać w szeregach Lechii jest bratem śp. Tadeusza Duffeka - legendy ruchu kibicowskiego z Traugutta (jak ważną i inspirującą postacią był śp. Tadeusz możecie poczytać tutaj). Podobnie jak ks. Jarek, Andrzej związany jest z FMW i środowiskami wspierającymi naszych rodaków na Kresach.

Obydwaj prelegenci opowiedzą nam o biało-zielonej "Solidarności" - o tworzeniu się zrębów ruchu oporu wśród kibicowskiej braci na stadionie przy ul. Traugutta; o tym, jak klub utworzony już po wojnie i za aprobatą peerelowskich władz stał się symbolem antykomunizmu, zarzewiem walki o wolność, "polskim bastionem prawicy". Jak i dlaczego władza próbuje zdławić ruch kibicowski? Czy pamięć i tożsamość są wartościami, które warto przechowywać na trybunach? 

Liczymy, że stawicie się licznie na spotkaniu z tak znakomitymi gośćmi! 

Czwartek, 13 czerwca, godz. 18 - sala audiowizualna w nowej hali Wisły. 

Wstęp wolny!


1 komentarz:

 1. Cytat z facebooka:

  "13 Czerwca roku pamiętnego pasiasta kurwa zabiła kibica młodego ... Wisła płakała jUDOVIA się śmiała ZABIJEMY KURWE CO MACZETĄ MACHAŁA !!!!"

  http://www.dziennikpolski24.pl/pl/region/miasto-krakow/1277607-zabojstwo-23-latka-na-ul-zywieckiej.html

  Tak wygląda straszny świat kibiców.

  Każdy musi sam wejść w relację z Panem Bogiem aby usłyszeć co tą ŚMIERCIĄ Bóg do niego mówi.
  Nie jest przypadkiem, że właśnie w ten dzień Ksiądz był gościem Wisły. Podczas I Pielgrzymki Kibiców Ksiądz właśnie od tego stwierdzenia rozpoczął swoje kazanie.

  OdpowiedzUsuń