sobota, 13 sierpnia 2011

Z dedykacją dla Radosława Sikorskiego

Błogosławiony Jan Paweł II o Powstaniu Warszawskim

„Powstanie warszawskie miało także kluczowe znaczenie dla Europy drugiej polowy XX stulecia. Jako szczytowy akt walki, którą prowadzili Polacy o swoje niepodległe państwo, stało się ono w pewnej mierze początkiem procesu kształtowania się niepodległych państw na terenie Europy Środkowowschodniej. Proces ten mógł się w pełni zrealizować dopiero po roku 1989, wraz z upadkiem komunistycznego totalitaryzmu, prowadząc do powstania w tej części Europy nie tylko prawdziwie suwerennej Polski, ale także Litwy, Łotwy i Estonii, Białorusi i Ukrainy, a na południu Czech, Słowacji i Węgier. Jeśli Europa ma stać się „ojczyzną ojczyzn”, jest rzeczą konieczną, ażeby prawo narodów, które w tym procesie doszło do głosu, spotkało się z poszanowaniem całej wspólnoty europejskiej.”
Jan Paweł II, Przesłanie do Polaków z okazji 50. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 1994

„Powstanie Warszawskie przeżywałem w Krakowie z ogromnym napięciem modlitwy. Dziś, w 60. rocznicę tego patriotycznego zrywu ku wolności, chylę czoło przed wszystkimi Polakami, aby oddać hołd bohaterom stolicy, którzy podjęli walkę z okupantem o wolność i suwerenność Ojczyzny. Za tych, którzy oddali po bohatersku życie, proszę o nagrodę Pana, a tych, którzy dziś cieszą się wolnością, o którą walczyli, oddaję głęboki szacunek i cześć. Bohaterskiej Warszawie z całego serca błogosławię”
Jan Paweł II 1 sierpnia 2004 r.
 Wypowiedź Jana Pawła II o Powstaniu Warszawskim w Radio Wolna Europa
http://www2.polskieradio.pl/powstanie/opowstaniu/artykul108231.html

Warszawscy kibice oddają hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego

3 komentarze:

  1. Chwała Bohaterom Powstańczej Warszawy!
    "Sikorski frajerze, powstańcom chwały, bohaterstwa i dumy nie odbierzesz".

    OdpowiedzUsuń
  2. W 1979r. Błogosławiony Jan Paweł II powiedział w Warszawie:
    "..Jeśli jest rzeczą słuszną, aby dzieje narodu rozumieć poprzez każdego człowieka w tym narodzie - to równocześnie nie sposób zrozumieć człowieka inaczej jak w tej wspólnocie, którą jest jego naród. Wiadomo, że nie jest to wspólnota jedyna. Jest to jednakże wspólnota szczególna, najbliżej chyba związana z rodziną, najważniejsza dla dziejów duchowych człowieka. Otóż nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego - tej wielkiej tysiącletniej wspólnoty, która tak głęboko stanowi o mnie, o każdym z nas - bez Chrystusa. Jeślibyśmy odrzucili ten klucz dla zrozumienia naszego narodu, narazilibyśmy się na zasadnicze nieporozumienie. Nie rozumielibyśmy samych siebie. Nie sposób zrozumieć tego narodu, który miał przeszłość tak wspaniałą, ale zarazem tak straszliwie trudną - bez Chrystusa. Nie sposób zrozumieć tego miasta, Warszawy, stolicy Polski, która w roku 1944 zdecydowała się na nierówną walkę z najeźdźcą, na walkę, w której została opuszczona przez sprzymierzone potęgi, na walkę, w której legła pod własnymi gruzami, jeśli się nie pamięta, że pod tymi samymi gruzami legł również Chrystus-Zbawiciel ze swoim krzyżem sprzed kościoła na Krakowskim Przedmieściu. Nie sposób zrozumieć dziejów Polski od Stanisława na Skałce do Maksymiliana Kolbe w Oświęcimiu, jeśli się nie przyłoży do nich tego jeszcze jednego i tego podstawowego kryterium, któremu na imię Jezus Chrystus..." Pl. Zwycięstwa wówczas odpowiedział Mu śpiewem "My chcemy Boga".
    Nie ma sensu reagować na wypowiedzi kogoś kto jest członkiem tego rządu. Strata czasu. Oni są impregnowani tak samo jak komuniści.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzisiaj 70 Rocznica Śmierci Św. Maksymiliana Marii Kolbego.
    http://www.deon.pl/religia/swiety-patron-dnia/art,211,zolnierz-maksymalny.html

    Św. Maksymilianie módl się za nami, módl się za naszą Ojczyznę.

    OdpowiedzUsuń