sobota, 13 kwietnia 2013

Bunt stadionów

W czwartek miałem przyjemność wziąć udział w promocji jednej z moich ostatnich książek o niezależnym ruchu młodzieżowym w regionie gdańskim w l. 1981 -1989. Uroczystość odbyła się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, w której podpisano umowy społeczne na zakończenie pamiętnego strajku w sierpniu 1980 r. Przybrała ona formułę panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Adama Hlebowicza, w którym wzięli udział przedstawiciele niektórych niezależnych środowisk młodzieżowych Trójmiasta z lat 80 – tych ubiegłego wieku. Pojawiły się wspomnienia, oceny ówczesnego zaangażowania i współczesnej rzeczywistości. Względem ostatniej z wymienionych raczej krytyczne. Także kilka dla mnie niezwykle cennych uwag, jak na przykład taka, iż ówczesne zaangażowanie nie było polityką, a po prostu patriotyzmem.

Pytano też o młodzież współczesną, czy pojawiło się w tej grupie zjawisko tzw. buntu pokoleniowego, które będzie charakteryzować tą grupę. Wśród kilku odpowiedzi pojawiły się i takie, że najbardziej wyrazistym we współczesnej grupie młodzieży stał się bunt stadionów i doszukiwano się pewnych analogii, do sytuacji ze schyłkowych lat PRL-u. Niestety jest ich wiele, pomimo upływu lat od odzyskania przez nas tzw. wolności.


 

Czy bunt stadionów okaże się symbolem współczesnego pokolenia młodych Polaków? Zobaczymy, mam wrażenie, że zjawisko to jeszcze w pełni się nie rozwinęło, że będzie miało jeszcze swój czas. Tymczasem warto je zauważyć. W tych dniach rozpoczyna się kampania reklamowa, oczywiście w mediach niezależnych, nowego filmu Mariusza Pilisa, zatytułowany właśnie „Bunt stadionów”. Najbardziej prawdziwy film o kibicach, jaki znam. Autor poświęcił dużo serca i czasu, żeby możliwie najpełniej przedstawić współczesne środowisko kibiców i ich patriotyczna, a nie polityczne zaangażowanie. Dotarł do większości najważniejszych ekip w Polsce, uczestniczył w niemal wszystkich wspólnych przedsięwzięciach „kibolskich” z jesieni poprzedzającej Euro 2012 Polsce. Film będzie prezentowany na prywatnych pokazach w całej Polsce. Do ich organizowania wszystkich serdecznie zachęcam!

ks. Jarosław Wąsowicz SDB
(Gazeta Polska Codziennie, 13 - 14 kwietnia 2013 r.)
 

1 komentarz:

  1. W Krakowie Wiślacy (i nie tylko) już go oglądnęli.
    Polecam :)

    OdpowiedzUsuń