sobota, 18 lutego 2012

Mieliśmy ich zapomnieć.

W środowiskach kibicowskich w całej Polsce trwają przygotowania do świętowania Dnia Żołnierzy Wyklętych. Prezentujemy Państwu zapowiedzi kolejnych uroczystości.

„O niezłomnych żołnierzach Polski Niepodległej naród jako zbiorowość miał zapomnieć, nie dowiedzieć się o ich wielkim poświęceniu dla Ojczyzny” – takimi słowami kibice Śląska zapraszają na uroczystości 1 marca br. Wrocławski program jest naprawdę imponujący. Przywołamy tu tylko niektóre z inicjatyw. O godz. 18.00 w bazylice garnizonowej odprawiona zostanie msza św. z homilią poświęconą Żołnierzom Wyklętym, a po jej zakończeniu, wyruszy Marsz Pamięci. Natomiast o godz. 20. 30 w Klubie Muzycznym „Gremium” koncertował będzie Andrzej Kołakowski, niezmordowany piewca bohaterskich żołnierzy Polski Niepodległej.


Kibice Rakowa Częstochowa wezmą udział we mszy św., która odbędzie się 1 marca o godz. 18.00 w miejscowej katedrze. Po jej zakończeniu udadzą się pod tablicę upamiętniającą kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, który od kwietnia 1945 r. w oparciu o kadry AK tworzył organizację funkcjonującą początkowo jako Grupa „Manewr”, a następnie pod nazwą Konspiracyjne Wojsko Polskie. Został aresztowany przez UB 27 czerwca 1946 r. w Częstochowie i po procesie dowództwa KWP stracony 19 lutego 1947 r. w Łodzi. Podczas przemarszu kibice będą rozprowadzali koszulki upamiętniające Żołnierzy Wyklętych, natomiast 3 marca organizują spotkanie z reż. Jerzym Zaleskim i prezentację jego filmu „Historia Roja”. Zapraszając na te uroczystości na swojej stronie internetowej fani Rakowa piszą: „Żołnierze wyklęci” za wierność swoim ideałom niejednokrotnie zapłacili najwyższą ceną – ceną swojego życia. Tym którym udało się przeżyć, przez kolejne lata zostali określeni przez komunistyczną propagandę „faszystami” i „bandytami”. My wiemy jednak kim byli naprawdę, i to jak wiele im zawdzięczamy”.

Aktywni w tych dniach są także kibice Zawiszy Bydgoszcz. 12 lutego ich delegacja wzięła udział we mszy św. w kościele garnizonowym z okazji 70-tej rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Po Eucharystii kibice złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą walkę żołnierzy AK i ofiarę życia, jaką złożyli na ołtarzu ojczyzny. Zawiszacy zapowiadają swój udział w niedzielnym Marszu Zwycięstwa organizowanym przez „Wiarę Lecha”, który zapowiada się na potężną manifestację patriotyczną.
Wreszcie chcę przywołać działania kibiców szczecińskiej Pogoni. W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych stowarzyszenie „Portowcy” zapowiada huczne uroczystości na Placu Grunwaldzkim 1 marca o godz. 18.00. Następnie w klubie „Słowianin” odbędzie się koncert patriotyczny.

Serdecznie zapraszam do włączenia się w te uroczystości!

ks. Jarosław Wąsowicz SDB
(Gazeta Polska Codziennie, 18 - 19 lutego 2012 r.)

1 komentarz:

  1. Wspaniałe akcje!!!
    Mnie oczywiście najbardziej podoba się akcja z prezentacją filmu „Historia Roja…”, to wspaniały film, tyle spraw porusza, tyle problemów. Mnie najbardziej utkwiła w pamięci jedna z ostatnich scen, gdy Roj uświadamia sobie, że Polacy ich już nie potrzebują, już się pogodzili z sowiecką niewolą. Skutki tego grzechu sowietyzacji odczuwamy do tej pory. I jeszcze jeden moment – gdy pokazane jest co Żołnierz Wyklęty był gotowy oddać i oddał w obronie godności kobiety. Też ważny moment tego filmu. Właściwie to cały film tylko z takich się składa.
    Kiedy go oglądałam bardziej niż kiedykolwiek zdałam sobie sprawę z tego, że każdy grzech Chrystus Miłosierny nam odpuści podczas spowiedzi jak okażemy skruchę, jednak wielu z nas sobie nie uświadamia, że skutki tego grzechu pozostaną. Jak naprawić krzywdę wyrządzona drugiemu człowiekowi. Bardzo ważna jest pokuta i modlitwa, bardzo dużo modlitwy.
    Dzięki temu filmowi bardziej zrozumiałam słowa mojego byłego ucznia, obecnie księdza doktora teologii, który podczas wykładu nt. Ksiąg mądrościowych” powiedział „Mądry człowiek nie grzeszy”.

    OdpowiedzUsuń