poniedziałek, 28 marca 2011

Joanna Sinkiewicz zwyciężczynią olimpiady polonistycznej na Wileńszczyźnie!Miło nam poinformować, że nasza siostrzenica Joanna Sinkiewicz, została zwyciężczynią XXII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego na Wileńszczyźnie. Poniżej zamieszczamy relację o tym wydarzeniu zamieszczoną na stronie www.wilnoteka.lt


Asiu, jesteśmy dumni i gratulujemy!!!!


 
XXII Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

Czy język polski jest jeszcze atrakcyjny dla uczniów szkół polskich? Przyznajmy, nie dla wszystkich, zwłaszcza że władze oświatowe robią wiele, by prestiż języka ojczystego pomniejszyć. Jest jednak okazja, przy której język polski nie tylko znajduje się w centrum uwagi, ale zostaje wręcz wyniesiony na piedestał. To Olimpiada Literatury i Języka Polskiego.

Patronem tegorocznej olimpiady był Czesław Miłosz. „...krajobrazy i być może duchy Litwy nigdy mnie nie opuściły” - te słowa noblisty posłużyły jako motto dla uczestników. Co prawda tylko symbolicznie, bo żaden z nich nie pokusił się o analizę twórczości Miłosza. Jak mówi przewodnicząca komisji oceniającej, dr Halina Turkiewicz, być może uczniów przerosła wielowątkowość tematu. Podczas finałowego etapu pisemnego kilka osób zdecydowało się jednak na interpretację wiersza noblisty.

W finałowych zmaganiach wzięło udział 33 uczestników. Według członków komisji - polonistów z uniwersytetów Wileńskiego oraz Pedagogicznego, a także gości z Komitetu Głównego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego w Warszawie - wyłonić najlepszych nie było trudno, gdyż od razu wyróżnili się na tle pozostałych. Większość uczestników prezentowała jednak podobny, wysoki poziom.

„Najbardziej bolesne jest to, że nie możemy wyróżnić tych, którzy zostają poza dziesiątką, bo bywają wśród nich autorzy bardzo dobrych prac pisemnych lub ustnych” - mówi przewodnicząca komisji, dr Halina Turkiewicz. „Oceniamy jednak całość przygotowania, stąd wybór taki, a nie inny” - dodaje.

I miejsce
Joanna Sinkiewicz, Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie

II miejsce
Andrzej Czerniewski, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie
Waldemar Śliżewski, Gimnazjum w Ejszyszkach

III miejsce
Justinas Pieślak, Szkoła Średnia im. Joachima Lelewela w Wilnie
Bożena Szyło, Szkoła Średnia Pawła Ksawerego Brzostowskiego w Turgielach
Jolanta Paluszkiewicz, Szkoła Średnia im. Władysława Syrokomli w Wilnie

Wyróżnienia
Ewa Kulesza, gimnazjum im. Jana Pawła II
Jolanta Kuryło, Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach
Hanna Paukszteło, Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie
Marta Sokołowska, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie
Małgorzata Kozicz


2 komentarze:

  1. Gratuluję uzdolnionej humanistycznie siostrzenicy!!! Język polski górą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Polacy na Wileńszczyźnie trzymać się! Pamiętamy o Was w przeciwnościach na modlitwie!

    OdpowiedzUsuń