sobota, 31 stycznia 2015

Dobry chrześcijanin i prawy obywatel

Rodzina Salezjańska na całym świecie obchodzi dziś liturgiczne wspomnienie swojego założyciela św. Jana Bosko. Wchodzimy w jubileuszowy dla nas rok 200. rocznicy urodzin tego wielkiego wychowawcy młodych, który stworzył własny oryginalny system wychowawczy, zwany systemem prewencyjnym. W wielkim skrócie opiera się on na trzech filarach: wierze, rozumie i miłości, bliskiej więzi wychowawcy i wychowanków, stałym towarzyszeniu młodzieży i takim wypełnieniu jej czasu wolnego, aby nie miała okazji zejść na złą drogę. W procesie edukacji Ksiądz Bosko starał się wykorzystywać teatr, muzykę i sport, a więc ulubione wówczas przez młodzież formy rekreacji. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych wypowiedzi świętego, jest wypowiedziane przez niego zdanie „Kiedy boisko jest pełne – diabeł jest martwy”, które powinno się interpretować w kluczu: „kiedy młodzież ma zajęcie, złe rzeczy nie mają do niej dostępu”.Wspominam dzisiaj założyciela salezjanów także z powodu zainaugurowanej podczas ostatniej pielgrzymki kibiców Akcji Testament. Ma ona na celu przeniesienie w przyszłe pokolenia Testamentu Polski Walczącej, wartości, którymi żyli nasi żołnierze sprawy niepodległości. W tych dniach rozpoczynamy spotkania w środowiskach kibicowskich na terenie całego kraju, po to żeby przedyskutować, jak najlepiej skoordynować nasze patriotyczne przedsięwzięcia, by były one jeszcze bardziej skuteczne i przyciągały ludzi młodych. W tym tygodniu odwiedzę Gdańsk (3 lutego), Złotów (4 lutego) i Wrocław (7 lutego). Serdecznie zapraszam, także do odwiedzania naszej strony www.akcja-testament.pl, która mam mieć charakter informacyjny i edukacyjny. Jesteśmy w okresie tworzenia redakcji, stad zachęcamy do współpracy i krytycznych uwag oraz propozycji, co do funkcjonowania strony.

Uważny czytelnik może spytać, a co to wszystko ma wspólnego z ks. Bosko? Bardzo dużo. Świętemu chodziło o to, aby wychowywać młodych na dobrych chrześcijan i prawych obywateli. Podobne cele przyświecają naszej Akcji Testament, stąd jestem przekonany, że w niebie w jego osobie mamy mocnego orędownika naszej sprawy w niebie. Także w osobach duchowych synów ks. Bosko, których czcimy dziś jako świętych i błogosławionych. Błogosławiony ks. August Czartoryski, bł. ks. Bronisław Markiewicz, bł. ks. Józef Kowalski i piątka męczenników wychowanków salezjańskiego oratorium w Poznaniu. Polska młodzież wciąż zapewne leży im na sercu. Mając takie wsparcie Akcja Testament, przyniesie jak wierzę, wspaniałe owoce.

ks. Jarosław Wąsowicz SDB
(Gazeta Polska Codziennie, 31 stycznia - 1 lutego 2015 r.)
 

1 komentarz:

  1. Z pewnością przyniesie. A jak jeszcze my wszyscy będziemy wpierać Akcje Testament wspólną modlitwą (jak prosili Kombatanci na jasnej Górze), to owoce będą nadzwyczaj dorodne.

    OdpowiedzUsuń