sobota, 27 września 2014

Akcja „Testament”

27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Było ono fenomenem na skalę światową. Nikomu nie udało się w okupowanej Europie utworzyć w konspiracji struktur administracji cywilnej, podziemnego parlamentu, sądów i liczącą w szczytowych momencie 400 tysięczną podziemną armię i jeszcze utrzymywać przez te organa stały kontakt z rządem przebywającym na uchodźstwie. Podziemne Państwo Polskie zdradzone przez zachodnich aliantów przestało istnieć 1 lipca 1945 r. Ale pozostawiło przyszłym pokoleniom testament walki o niepodległość i ochronę naszych narodowych wartości. Ideały Polski Walczącej pozostały żywe po dzień dzisiejszy.


Współcześni młodzi ludzie są dziś kolejnym trybem w sztafecie pokoleń wolnej Polski. 31 sierpnia tego roku, na spotkaniu w Gdańsku, przedstawiciele kilku największych środowisk kibicowskich, które udzielają się na polu patriotycznym, postanowiło zainicjować przy okazji 75 rocznicy wybuchu wojny, agresji niemieckiej i sowieckiej na II Rzeczpospolitą, powstania Polskiego Państwa Podziemnego, akcję „Testament” promującą w skali kraju wszystkie patriotyczne przedsięwzięcia kibicowskie. Pomysłodawcą i koordynatorem tego przedsięwzięcia został Andrzej Duffek „Dufo” z gdańskiej Lechii, który w latach 80 – tych ubiegłego wieku zdążył w bardzo młodym wieku wpisać się w historię walki z komuną w szeregach Federacji Młodzieży Walczącej.

Akcja „Testament” ma mieć charakter wychowawczy, edukacyjny oraz informacyjny. W najbliższym czasie uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa, która na bieżąco będzie przekazywać dane o odbywających się patriotycznych inicjatywach poszczególnych środowisk kibicowskich. Chcemy umieszczać w niej galerię miejsc pamięci narodowej, indywidualne historie Żołnierzy Niezłomnych z poszczególnych regionów, relacje z przebiegu naszych przedsięwzięć.

Jesień to czas kiedy poszczególne środowiska będą mogły oficjalnie się włączyć w akcję. Oficjalnie na szczeblu ogólnopolskim zostanie ona zainaugurowana w styczniu 2015 r. na VII Ogólnopolskiej Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców na Jasnej Górze. W kaplicy cudownego obrazu Królowej Polski odczytamy testament podpisany i przekazany nam przez środowiska kombatanckie Armii Krajowej, Szarych Szeregów, Narodowych Siła Zbrojnych. Do naszej duchowej stolicy na ten moment przywieziemy naszych drogich żołnierzy sprawy niepodległości.

Zapraszam się do przyłączania się do Akcji „Testament” także innych środowisk patriotycznych. Chętni kibice wiedza jak nawiązać ze mną kontakt. A wszystkich sympatyków naszych przedsięwzięć proszę o modlitwę, by w kolejne pokolenia udało się przenieść etos Polski Walczącej.

Ks. Jarosław Wąsowicz SDB
(Gazeta Polska Codziennie, 27 - 28 września 2014 r.)
 

1 komentarz: