sobota, 4 marca 2017

Tydzień Wyklętych

Mija właśnie tydzień, w którym chyba na niespotykaną dotąd skalę oddaliśmy hołd Żołnierzom Wyklętym. Rozmach organizowanych w różnych częściach Polski uroczystości był naprawdę imponujący. Już w ubiegłym roku widać było w tym względzie duże zmiany, głównie za sprawą zmiany podejścia do Narodowego Dnia Pamięci Wyklętych władz centralnych. W tym roku było podobnie. Zarówno Pan Prezydent jak i Pani Premier, ministrowie i parlamentarzyści byli bardzo aktywni w upamiętnianiu żołnierzy antykomunistycznego powstania po 1945 roku. W polskiej telewizji doczekaliśmy się „Historii Roja” w wersji serialowej, mnóstwa innych programów dokumentalnych i koncertów dedykowanych Niezłomnym. To jeszcze nie koniec. W tym roku obchody zostały rozłożone na niemal trzy tygodnie. Podziemna Armia powraca do nas z niezwykłą siłą.


Po raz kolejny zapraszam naszych czytelników i kibiców do udziału w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia srebrnego „Serca dla Inki”. To m.in. za sprawą GPC i portalu niezalezna.pl nasza ubiegłoroczna akcja upamiętnienia sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej z lokalnej inicjatywy przyjęła charakter ogólnopolski. Poświęciliśmy już serca w Pile i Czarnem. Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Dobro Wspólne Ojczyzna z Łomianek oraz ks. dziekana Dariusza Koska w tym roku „Serce dla Inki” zostanie poświęcone 5 marca 2017 roku o godz. 11. 30 podczas Mszy św. w kościele Parafialnym Matki Bożej Królowej Rodzin w Dziekanowie Leśnym. Zostało wykonane ze srebrnych darów mieszkańców Łomianek i z pozostałości darów z poprzednich edycji. Trzecie już serce wykonał Janusz Rybiński z Krakowa, członek Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, który pracę tę wykonuje z wielkim poświęceniem. W tym roku w sercu została bryła z bursztynu dar Grzegorza Wołoszczaka z Elbląga, także członka ZŻ NSZ. W bursztyn wtopiona została łuska z naboju, a w niej umieszczona ziemia z grobu „Inki” odnalezionego przez ekipę prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Wspomniane uroczystości, na które serdecznie zapraszam, wpisane zostały w oficjalny program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod patronatem Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W niedzielę z tej okazji chcemy po raz pierwszy promować książkę „Danuta Siedzikówna ps. „Inka” (1928-1946). Pamięć i tożsamość”. Jest ona owocem wszystkich pięknych chwil i wzruszeń, których doświadczyliśmy za sprawą sanitariuszki do „Łupaszki, w ostatnich latach. Książkę można także nabyć, zarówno w sprzedaży detalicznej, jak i hurtowej, pod adresem www.kolejowysklepsportowy.pl. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z tą publikacją!

Na koniec jeszcze kilka zdań o przykrych zdarzeniach. We wtorek w Sejmie RP w ramach konferencji poświęconej Żołnierzom Wyklętym miałem okazję prezentować inicjatywy kibiców upamiętniające naszych bohaterów. Jest ich wiele. To środowisko znacznie przyczyniło się, do tego, że dzisiaj z takim rozmachem możemy świętować powrót niezłomnej armii do świadomości i serc Polaków. Kibicowskie oprawy ubiegłorocznych pogrzebów naszych bohaterów podziwiało wielu. Dziękował za nie sam Pan Prezydent. Pisaliśmy już w GPC o jesiennych przesłuchaniach kibiców „Lechii” przez gdańską policję. W ubiegły tygodniu za odpalenie rac w czasie konduktu pogrzebowego i na cmentarzu pojawiły się już pierwsze grzywny w wysokości 400 zł. Czemu to ma służyć? Nie wiem. Czy okoliczności zbliżającego się święta Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jest w tym względzie przypadkowa? Wątpię. Pozostawiam z tą wiadomością naszych czytelników. Może się nią wreszcie zainteresują ci, którzy mają w rękach potrzebne narzędzia, aby do takich sytuacji już nie dochodziło.

Ks. Jarosław Wąsowicz SDB

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz