środa, 26 maja 2010

Historia Poznańskiej Piątki w komiksie

W ostatnich dniach pojawił się na księgarskich półkach komiks pt. „Piątka”, opowiadający historię drogi do świętości pięciu przyjaciół z salezjańskiego oratorium.

Na podwórkach przedwojennego Poznania, boiskach i placach zabawy, w szkołach, teatrze i zaciszu kamienic toczyło się spokojne, beztroskie życie młodych ludzi, którzy swoimi marzeniami i planami nie obejmowali jeszcze tragicznych wydarzeń, które miały właśnie nastąpić. Z początkiem września 1939 roku, kiedy w obliczu napaści Niemiec na Polskę miasto ma zostać zajęte przez wroga, wielu z nich decyduje się pozostać na miejscu, aby pomimo ogromnego zagrożenia stanąć do nierównej walki w obronie ojczyzny. Wśród nich znajdują się bohaterowie przedstawianej na planszach komiksu historii.



Do walczącej w konspiracji Narodowej Organizacji Bojowej przystępuje pięciu wychowanków oratorium przy salezjańskim kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych – Edward Kaźmierski (ps. Orkan), Jarogniew Wojciechowski (ps. Ryszard), Franciszek Kęsy (ps. Sęp), Edward Klinik (ps. Ziuk) oraz Czesław Jóźwiak (ps. Piotr-Orwid). Składają przysięgę walki do samego końca, którą w niedługim czasie w tragicznych okolicznościach przyjdzie im wypełnić. Po aresztowaniach przez Gestapo trafiają do kolejnych niemieckich więzień, gdzie przychodzi im stawić czoło fizycznemu cierpieniu i upokorzeniom. Bohatersko znoszą trudy męczeństwa, budząc zdumienie wśród współwięźniów i gniew u oprawców. W tragicznych chwilach potrafią nawet żartować i z uśmiechem na twarzy, często z piosenką na ustach ale przede wszystkim z modlitwą, zmagają się z więzienną codziennością. Do samego końca mają nadzieję na uwolnienie. Nadzieję niespełnioną, bo 1 sierpnia 1942 roku cała piątka otrzymuje wyrok śmierci. Do celi śmierci podążają z melodią i słowami „Roty” na ustach. Przystępują do spowiedzi, przyjmują komunię świętą i kiedy jeden z nich w ostatnich słowach prosi więziennego kapelana o to, by trzymał wysoko krzyż tak by każdy z nich mógł go widzieć w chwili śmierci, ostrze gilotyny prowadzi ich do nieba...

Pięknie opowiedziana historia błogosławionych męczenników przemawia bardzo wymownie w swojej treści i obrazach. Rysunki często uzupełniane są elementami fotografii, co najpierw wprowadza czytelnika w świat przedwojennego Poznania, pozwala odczuć klimat młodzieńczego świata marzeń, a później nadaje wyrazistości i swoistego urzeczywistnienia ostatnich chwil z życia oratorianów. Całość uzupełniona została posłowiem traktującym o świętości we współczesnym świecie, napisanym przez Tomasza Nowaka – scenarzystę komiksu, a także fotografiami z życia bohaterów i dwoma miniaturami „Listów spod gilotyny” - słów kierowanych przez Piątkę do najbliższych w ostatnich chwilach przez śmiercią.

Autorem rysunków jest Wojciech Nawrot („1918-1919: Powstanie Wielkopolskie”, „Historie Niedopowiedziane”, „11/11 = Niepodległość”), natomiast scenariusz został napisany przez Tomasza Nowaka („1940 Katyń - Zbrodnia na nieludzkiej ziemi”) i Witolda Tkaczyka („1940 Katyń - Zbrodnia na nieludzkiej ziemi”, „Powstanie Wielkopolskie - Mieszkańcy Swarzędza w zwycięskim zrywie niepodległościowym 1918-1919”, „11/11 = Niepodległość”, „1956: Poznański Czerwiec”). Warto dodać, że scenariusz albumu jest adaptacją scenariusza fabuły kinowej „Piątka” autorstwa Artura Piotrowskiego (wydawcy komiksu), do której, jak możemy przeczytać w słowie końcowym, mają szanse ruszyć zdjęcia jesienią 2011 roku.

Tytuł: Piątka
Wydawnictwo: Artur Piotrowski Films, we współpracy z Zin Zin Press
rok 2010
stron: 42
druk kolorowy
Cena z okładki: 29,99 zł 


W słowie wstępnym wydawca dedykuje album 96 osobom tragicznie zmarłym w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Myślę, że warto na koniec przytoczyć jego słowa:

„Komiks ten opowiada historię młodych chłopców, którzy jako zwykli obywatele Polski oddali życie za Ojczyznę i Wiarę. W dniach, kiedy kończymy prace redakcyjne, dochodzi do wielkiej tragedii.
10 kwietnia 2010 r., w drodze na obchody 70-lecia mordu sowieckiego na oficerach polskich w Katyniu, w katastrofie lotniczej w Smoleńsku, w Rosji, giną wszyscy, którzy byli na pokładzie, 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z Małżonką.

Z potrzeby serca dedykuję Im niniejszą opowieść.
Niech spoczywają w pokoju. Cześć ich pamięci!

Artur Piotrowski
Niedziela Bożego Miłosierdzia, 11 kwietnia 2010 r. Jezu ufam Tobie!”


Paweł Wąsowicz

3 komentarze:

  1. Polecamy stronę o "Poznańskiej Piątce" http://www.wiernidokonca.pl/ przygotowaną przez Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży.

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja szukałam na stronie merlin.pl i gandalf.pl i nie ma nic.... Choć komiksów w ogóle nie czytuję to w tym wypadku zrobię wyjątek :) Tylko muszę najpierw kupić gdzieś ten komiks :) Mam nadzieję, że za kilka dni będzie to możliwe :)


    Tymczasem pozdrawiam całą załogę. Jadę na kilkudniowy, zasłużony odpoczynek :)
    Zuzek :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Proszę zajrzeć na stronę: http://www.piatkafilm.com/

    Pozdrawiam,

    OdpowiedzUsuń