sobota, 30 sierpnia 2014

Rocznica sierpnia

Ostatnie dni wakacji staram się spędzać w moim rodzinnym mieście. Ma to zawsze związek z rocznicą podpisania umów społecznych w sierpniu 1980 r. Uroczystości co roku przebiegają różnie, jedne są mniej dostojne inne bardziej z pompą. W wielu przypadkach zapomina się niestety o całej masie bohaterów tamtych wydarzeń, a koncentruje się na tych którzy dosłużyli się roli mainstreamowych celebrytów. A sierpień ma wielu bohaterów, którzy często dzisiaj egzystują na krawędzi przetrwania. Wielu też nie przerwało swojego i patriotycznego zaangażowania i wciąż podziwiać można ich aktywność w sprawach ważnych dla naszej ojczyzny. Pewna jest również jedna zasadnicza sprawa, że postulaty setek tysięcy strajkujących w całej Polsce, wywieszone pamiętnego lata na bramie Stoczni Gdańskiej są wciąż aktualne. W imię pamięci i troski o naszą dzisiejszą rzeczywistość musimy zje wciąż przypominać i dopominać się ich realizacji.



Najważniejsza i tak w rocznicę Sierpnia ’80 zawsze jest msza święta. Na niej nikt nie zostaje pominięty. To w kościele św. Brygidy albo na placu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców spotyka się najwięcej protestujących wówczas robotników. I podobnie jak wówczas latem 1980 r. jednoczy ich krzyż, Jasnogórska Królowa Polski i Jan Paweł II, który był i jest natchnieniem dla ludzi „Solidarności”. Tym razem spotkamy się w kościele św. Brygidy o godz. 11.00. Eucharystii będzie przewodniczył J.E. Arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź.

W gronie świętujących dziedzictwo Sierpnia ’80 odnajdujemy także i siebie. Kibice Lechii mieli swój wkład w historię walki pod sztandarami „Solidarności”. Staramy się pamiętać o tamtych czasach. Mamy swoją tablice na murze przy historycznej bramie Stoczni Gdańskiej, przypominamy o ważnych dla nas wydarzeniach na ekspozycji w muzeum Lechii Gdańsk, mamy być ponoć wspomniani na wystawie stałej w Europejskim Centrum Solidarności. Przede wszystkim zaś ci, którzy wówczas angażowali się po stronie prawdy, starają się przekazać swoje ideały młodemu pokoleniu biało-zielonych braci. Bo najważniejszym przesłaniem solidarnościowego zrywu, jest właśnie to, aby zawsze stać po stronie prawdy!

ks. Jarosław Wąsowicz SDB
(Gazeta Polska Codziennie, 30 - 31 sierpnia 2014 r.)
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz