poniedziałek, 31 grudnia 2012

Jubileuszowa pielgrzymka

Czas płynie niezmiernie szybko i oto nadszedł ten moment, kiedy w ramach cotygodniowych felietonów przychodzi mi zaprosić kibiców na kolejną pielgrzymkę na Jasną Górę, która odbędzie się 5 stycznia. W tym roku przeżywać będziemy mały jubileusz, ponieważ to już piąty raz z rzędu spotkamy się w duchowej stolicy Polski pod sztandarami patriotyzmu. Pan Bóg nam błogosławi. Skromna inicjatywa zapoczątkowana w 2008 r. z roku na rok przybiera coraz bardziej rozbudowaną formułę, odnotowujemy także ciągły wzrost frekwencji. W tym roku, sądząc po wpisach na stronach kibicowskich znowu będzie nas więcej. Cieszy fakt, że to właśnie środowiska kibicowskie biorą na siebie coraz większą odpowiedzialność za animację pielgrzymki i kształtowanie jej programu. To jest gwarancją jej sukcesu.W tym roku pielgrzymować będziemy pod hasłem „Tu zawsze byliśmy wolni”, które podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny na Jasnej Górze wypowiedział bł. Jan Paweł II, podkreślając jednocześnie, że „do tych murów trzeba przykładać ucho, bo one odbijają to wszystko, co czują polskie serca”. Hasło tegorocznego pielgrzymowania nie jest przypadkowe, ponieważ wolność w naszej ojczyźnie jest coraz bardziej ograniczana, zwłaszcza w stosunku do tych, którzy w swoich codziennych wyborach i poglądach odwołują się do patriotyzmu oraz katolickich wartości. Ta grupa społeczna jest dzisiaj najbardziej dyskryminowana w Polsce, systematycznie wyszydzana, a decydenci ignorują jej postulaty oraz poglądy, od mediów poczynając na uchwalonych już ustawach i projektach legislacyjnych skończywszy. Środowisko kibiców od lat znajduje się wśród wykluczonych przez establishment. Za niezależne myślenie, patriotyczne inicjatywy, manifestowanie przeciwko arogancji władzy i bezprawia, którego na co dzień jesteśmy świadkami. Ponosi za to dużą cenę, płacąc kolegia za publiczne prezentowanie swoich poglądów, w najbardziej drastycznych przypadkach odsiadując miesiące w areszcie bez aktu oskarżenia o przestępstwo, jak ma to miejsce w przypadku Piotra Staruchowicza, fana warszawskiej Legii. Na Jasnej Górze będziemy się modlić za tych, którzy dzisiaj cierpią prześladowania. 

Pielgrzymka jak co roku będzie też okazją do wspólnej modlitwy za Ojczyznę, do wymiany doświadczeń na niwie kibicowskiej działalności patriotycznej czy też charytatywnej. Punktem centralnym stanie się msza św. odprawiona o godz. 12.00 w kaplicy cudownego obrazu Królowej Polski. Na koniec eucharystii tradycyjnie poświęcimy barwy klubowe i nasze patriotyczne oraz narodowe transparenty. Z wykładem zaprosiliśmy w tym roku prof. Wojciecha Polaka z UMK w Toruniu, który wydał w tym roku książkę „Patriotyzm dnia dzisiejszego” zadedykowaną polskim kibicom. Pan Profesor za chęć wystąpienia w naszej pielgrzymce został już zrugany przez media, które roszczą sobie prawo do decydowania, kto może, a kto nie, brać udział w naszym modlitewno – patriotycznym spotkaniu. W sali o. Kordeckiego odbędzie się też premiera filmu Mariusza Pilisa o polskich fanach piłkarskich. Wieczorem zaś zapraszamy na koncert kapel kibicowskich m.in. Zjednoczonego Ursynowa. Informacje o zorganizowanych wyjazdach odnajdziecie na portalach kibicowskich. Można także przybywać indywidualnie. Do zobaczenia zatem na Jasnej Górze. 

ks. Jarosław Wąsowicz SDB
(Gazeta Polska Codziennie, 31 stycznia 2012 r. - 1 stycznia 2013 r.)


6 komentarzy:

 1. To tylko cztery lat od I Pielgrzymki, a ileż zmian w Świecie Kibiców Polskich.
  To jeszcze jedno Piękne Świadectwo działania Boga w sercach tych, którzy chociaż trochę otwarli się na Jego Miłość.

  "Bóg naszych ojców i dziś jest nad nami!
  Więc nie dopuści upaść żadnej klęsce;
  Wszak póki On był z naszymi ojcami,
  Byli zwycięsce!"

  OdpowiedzUsuń
 2. https://www.youtube.com/watch?v=pBA8e4dsdGc

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy tam stałam w Częstochowie wczoraj przypomniał mi się bł. Jan Paweł II i 1991r. VI Światowy Dzień Młodzieży w Częstochowie. Bł Jan Paweł II zapytał na koniec wiecie, że jesteśmy u Paulinów, wiecie kto, to są Paulini? Młodzież odpowiedziała: "Pustelnicy", a bł. Jan Paweł II wówczas: "No to żeśmy im pustelnie zgotowali" :) :) :)
  Wczoraj było podobnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratulacje i pozdrowienia od kibica ARKI Gdynia - drogi Ojcze Jarosławie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślałem że wartościowi Polacy to ci co się pilnie uczą, dobrze pracują, pomagają innym itp...
  Okazuje się że można na skróty i wystarczy być kibolem co krzyczy nośne hasła "Ojczyzna, Bóg, Honor..." zapali racę a wszystko to na Jasnej Górze i już jest OK.
  Ale obłuda!
  Wojtek

  OdpowiedzUsuń