sobota, 29 czerwca 2013

Więcej niż mecz

W tych dniach na rynku księgarskim pojawiła się książka „Lechia –Juventus. Więcej niż mecz”. Napisana przez kibiców: Karola Nawrockiego i Mariusza Kordka. Kolejna obowiązkowa pozycja na półce fanów gdańskiego klubu, ale nie tylko. Wydarzenie, które szczegółowo omawia – dwumecz Lechii z Juventusem, nie było tylko wydarzeniem sportowym, ale jedną z ważniejszych manifestacji politycznych, jakie odbyły się na stadionie przy ul. Traugutta w latach 80 – tych. 

Z perspektywy czasu można chyba stwierdzić, że był to chyba najważniejszy mecz w dziejach gdańskiego klubu, a na jego rangę opatrznościowo złożyło się kilka elementów. Pierwszym cudem jest fakt, że II ligowa wówczas Lechia, która sensacyjnie zdobyła w 1983 r. Puchar Polski jeszcze jako drużyna III ligowa (!), wylosowała za swojego rywala w pierwszej rundzie PZP wielki Juventus Turyn. Drużynę naszpikowaną gwiazdami futbolu, medalistami ostatniego mundialu, gdzie Włosi zostali mistrzami świata, z najlepszymi wówczas obcokrajowcami grającymi w lidze włoskiej – Zbigniewem Bońkiem i Michelem Platinim. Już sam fakt pojedynku z tak utytułowanym zespołem gwarantował, że spotkania pucharowe znajdą trwałe miejsce na kartach historii polskiego futbolu. Drugi cud to udane przedsięwzięcie sprowadzenia na mecz legendarnego wówczas przywódcy „Solidarności” – Lecha Wałęsy, w trudnym dla podziemia i jego samego momencie, kiedy władza rozpowszechniała w mediach rozmowę braci Wałęsów z okresu internowania Lecha w Arłamowie. Społeczeństwo Gdańska odpowiedziało władzom na tę prowokację właśnie podczas meczu z Juventusem gigantyczną manifestacją popierającą zdelegalizowaną „Solidarność”. Ponieważ był to międzynarodowy mecz pucharowy, skandowanie 40 tys. tłumu „Solidarność” i „Lech Wałęsa”, dzięki zachodnim stacjom telewizyjnym, mógł usłyszeć cały świat. 

sobota, 15 czerwca 2013

Patriotyczna Wisła

Wśród wielu moich spotkań ze środowiskami kibiców w całej Polsce, na to jechałem ze szczególnymi emocjami. W czwartek wieczorem miałem okazję wygłosić referat o „Biało – Zielonej Solidarności” dla kibiców w Krakowie, zorganizowane przez ekipę Patriotyczna Wisła. Spotkanie z przyjaciółmi. Emocjonalne, bo długo dali na siebie czekać w gronie piłkarskich fanatyków angażujących się w środowiskową pracę u podstaw, ukierunkowaną na patriotyczną formację swoich szeregów. Ale jakiś czas temu ruszyli i to z wielkim impetem. Mają za sobą m.in. spotkanie z Leszkiem Żebrowskim, zaangażowali się w zbiórkę paczek dla naszych weteranów, żołnierzy niepodległej Polski, którzy żyją jeszcze na dawnych Kresach Wschodnich, wzięli udział w kilku ogólnopolskich kibicowskich imprezach, rozprowadzają wśród fanów Wisły historyczne książki o Żołnierzach Wyklętych, nawiązali współpracę z kibicami Polonii Wilno i wreszcie odnotowali największą jak dotąd w kraju frekwencję na kibicowskich spotkaniach promujących film, wiślaka zresztą, Mariusz Pilisa – „Bunt Stadionów”. W pokazie premierowym wzięło udział ponad 800 osób! Podsumowując z kolei mój pobyt w Krakowie, ucieszyła mnie zarówno frekwencja, jak i dyskusja, która się na spotkaniu wywiązała. Świadczy o wielkim potencjale, które mam nadzieję wśród Wiślaków się rozwinie. 

sobota, 8 czerwca 2013

Z nami jest Bosko

Od kilku już dni salezjańska Polska przeżywa peregrynację relikwii św. Jana Bosko. To wielkie wydarzenie. Nasz święty założyciel, wielki wychowawca młodzieży, pielgrzymuje po całym świecie, aby odwiedzić każdego, kto zechce się z nim spotkać. Wszędzie gdzie przybywa w swoich relikwiach witają go tłumy dzieci i młodzieży, bo właśnie im poświęcił swoje niezwykle twórcze i pracowite życie. Jego system wychowawczy, który jest zarazem doskonałym systemem ewangelizacyjnym, zdaje po dziś dzień egzamin, czego dowodzi chociażby wyniesienie na ołtarze tak wielu młodych ludzi, którzy dorastali do świętości w duchowej szkole ks. Bosko: Dominik Savio, Laura Vicuña, Zefiryn Namuncurá, Aleksandrina da Costa czy wreszcie błogosławiona piątka męczenników II wojny światowej z Poznania, wychowanków oratorium przy ul. Wronieckiej. Ksiądz Bosko niesie także dzisiaj młodym ludziom nadzieję i dzieli się przekonaniem, że nie ma życia straconego. Pomimo trudnej historii życia i przeciwności losu. Wszystko można uporządkować, odmienić po prostu zacząć być pięknym człowiekiem. 

czwartek, 6 czerwca 2013

Kraków: O biało - zielonej Solidarności przy R22.




Sezon za nami, warto więc skupić się na mniej sportowych tematach. Wiślaccy Patrioci zapraszają na kolejny z wykładów poświęconych historii - tym razem będzie to wykład wyjątkowy... 

Już w czwartek 13 czerwca ugościmy przy R22 kibiców gdańskiej Lechii - ks. dra Jarosława Wąsowicza SDB i Andrzeja Duffeka, którzy przybliżą nam historię ruchu antykomunistycznego w szeregach Lechistów i jego powiązań z "Solidarnością". 

Ks. Jarek jest znaną postacią w środowisku kibiców Lechii, historykiem i publicystą, autorem książki Biało - zielona "Solidarność", działaczem Federacji Młodzieży Walczącej (w czasach PRL-u była to jedna z najprężniej działających antykomunistycznych organizacji konspiracyjnych) i organizatorem corocznych pielgrzymek kibicowskich na Jasną Górę. Ci, którzy oglądali już Bunt Stadionów (do którego kupna serdecznie zapraszamy!) na pewno kojarzą postać ks. Jarka. 

Andrzej Duffek, również znana postać w szeregach Lechii jest bratem śp. Tadeusza Duffeka - legendy ruchu kibicowskiego z Traugutta (jak ważną i inspirującą postacią był śp. Tadeusz możecie poczytać tutaj). Podobnie jak ks. Jarek, Andrzej związany jest z FMW i środowiskami wspierającymi naszych rodaków na Kresach.

Obydwaj prelegenci opowiedzą nam o biało-zielonej "Solidarności" - o tworzeniu się zrębów ruchu oporu wśród kibicowskiej braci na stadionie przy ul. Traugutta; o tym, jak klub utworzony już po wojnie i za aprobatą peerelowskich władz stał się symbolem antykomunizmu, zarzewiem walki o wolność, "polskim bastionem prawicy". Jak i dlaczego władza próbuje zdławić ruch kibicowski? Czy pamięć i tożsamość są wartościami, które warto przechowywać na trybunach? 

Liczymy, że stawicie się licznie na spotkaniu z tak znakomitymi gośćmi! 

Czwartek, 13 czerwca, godz. 18 - sala audiowizualna w nowej hali Wisły. 

Wstęp wolny!